Magazin21: A Palóc Világtalálkozó nem maradhat el | |


Magazin21


2017-11-14 22:44:40

HOLLÓKŐ30 

Aki már járt ezen a népmesére emlékeztető helyen, az biztosan nem fogja elfelejteni. Pont ezért választották 30 éve a világörökség részévé ezt a gyönyörű palóc tájat, és annak idillikus faluját. Az UNESCO is jegyzi Ófalu 67 védett házát. A világ első olyan faluja, amely kiérdemelte ezt a címet, ráadásul első magyar résztvevőként. 

1972. november 16-án született meg az UNESCO Világörökség Egyezménye, földünk természeti és kulturális értékeinek megőrzéséért.

 

Hollókő 1987-ben kapta meg a megtisztelő címet, az indoklás szerint a 17.-18. században kialakított falu a hagyományos településforma, a tradicionális építészet és a XX. századi mezőgazdasági forradalmat megelőző falusi élet páratlan példája, melyet sikerült eredeti állapotában megőrizni. 

 
Nem csoda, hiszen a település a 13. század óta létezik, az Óváros mai is jól ismert látképe az 1911-es években alakult ki, az ősi palóc hagyományoknak megfelelően. Páratlan módon Hollókő nem vált szabadtéri múzeummá, mai napig lakott település. Hagyományőrző lakói törekednek az épületek eredeti állapotának megtartására, Dr. Román András és Mendele Ferenc közreműködésével műemlékvédelem alá került a község. Ma megközelítőleg 400 lelket számláló település közepén található műemlékcsoport összesen 67 védett épületet foglal magába. 1964 óta működik a falumúzeum, mely hűen mutatja be a hagyományos palóc parasztcsalád házát, viseletét, életmódját, bútorait.  

 

Hollókő központjában az emblematikus zsindelyes, fatornyos katolikus templom áll, melyet 1889-ben közadakozásból építettek. 

 

Hollókő jellegzetessége  

Hollókő az egyutcás falutípust képviseli, ami a térség egyik jellegzetes típusa. Alapszerkezetét a főút adja, két oldalán keskeny szalagtelkek helyezkednek el. Egy családban több generáció is együtt élt a közös telken, a család növekedésével egy új házat építettek az utcára néző első ház mögé. A fehérre meszelt parasztházak többsége tornáccal szegélyezett, kontyolt nyeregtetővel épült. Homlokfalát az udvar és utca felől is áttört, díszesen faragott fa oszlopok díszítik.  

 

Látnivalók, érdekességek, kézművesség és gasztronómia 

A bemutatóházakban kipróbálhatjuk a szövést, fazekasságot, fafaragást, de akár meg is szállhatunk az eredeti palóc „tisztaszobában”. A mutatós kis utcákon túl is akad megannyi látnivaló; Falumúzeum, Postamúzeum, Tájház, Babamúzeum.  A gasztronómia szerelmesei is bőven találnak is fogukra valót; ganca, tócsni, pampuska, macsánka, molnárkalács. Palócföld meseszép tája megcsodálható a 13. század végén épült várból, bebarangolható a Hollókői Tájvédelmi Körzet is. 
Minden évszakban csodaszép látvány a hegyek közt megbúvó ősi falu a virágos tornácaival, népviseltes asszonyaival és kézműves kincseivel. A látnivalókon túl a különböző népszokások is a mindennapok részei; karácsonyt megelőzően (december 13.) Luca nap, betlehemezés, farsang, barkaszentelés, húsvéti locsolkodás, májusfaállítás, lakodalmak és disznótorok.  

 

Fotók: Ocsovai László / GastroTurismo




× Note! Be kell jelentkezned hogy hozzászólhass a cikkhez!


Hozzászólások:

Elérhetőségeink

Cím
3100
Salgótarján
Budapesti út 39
Telefon
+36 (32) 745 647

Támogatóink